PALÁC MYSLBEK
1996

místo: Praha 1 – ulice Na Příkopě
klient: CDC 
studie: -
realizace: 1996
kapacita: kanceláře – plocha 17.600 m², komerční plochy 6.500 m²

Roku 1992 byla francouzským investorem vypsána architektonická soutěž na parcelu paláce Myslbek. Porota udělila dvě druhé ceny a CDC – investor vybral pro realizaci projekt AHK.

Pro chodce je v parteru otevřená pasáž, spojující ulici Na příkopě s Ovocným trhem. Větší díl plochy prvního patra, přístupného z atria pasáže, je rovněž přístupný veřejnosti a obsahuje luxusní obchody a služby. Všechny ostatní části budovy vyplňuje universální kancelářský prostor, pronajatý jednotlivými firmami. Pod parterem se nalézají tři podzemní patra garáží, do nichž se vjíždí z okraje protější Panské ulice a vyjíždí na Ovocný trh.

Nových je zde několik elementů: jednak výrazně řešená dolní, ustoupená "sloupová" podnož, nesoucí "skleněné", reflexní tělo stavby, a výrazné ohraničení průčelí vertikálními pásy s žulovým obkladem po stranách. Dále je to zaoblený segment středního pole průčelí, který prostupuje třemi patry nahoru (horizontální průběžný pás zmizel), ve čtvrtém se rozšiřuje pomocí kratších atikových úseků, ustoupených do stran nad hlavními bočními rizality a rozevírá tak stupňovitě pohled směrem vzhůru k širokému oválnému střešnímu pavilónu, dominantnímu elementu celé budovy.
Konečné je tu nejnápadnější jev, z něhož se stal přímo znak: veliká posuvná mříž z nerezové oceli, tvořená rámem se šikmými stojkami mírně přesahující do sloupové podnože. Šikmým stojkám odpovídá i dekorativní pojednání skleněných parapetů se šikmými světlými pruhy (sériegrafie) vedenými ve stejném šikmém směru, které tvoři optické pozadí mříži.

Pozornost upoutají též masivní kruhové sloupy podnože se stylizovanou "bosáží", seskupené symetricky ve třech volných dvojicích, prostřídané dvěma samostatnými sloupy.
yhoyhm-ahk_mys_01.jpg5aauab-ahk_mys_02.jpgatoufs-ahk_mys_03.jpgvzxbk5-ahk_mys_04.jpgdt6ce1-ahk_mys_05.jpg1c2bwv-ahk_mys_06.jpgzu21v4-ahk_mys_07.jpg