ZÁPADNÍ MĚSTO
2009

místo: Praha 13 – západně od ulice Jeremiášova
klient: Finep
studie: -
realizace: 2009

Západní Město je největší pražský urbanistický projekt započatý po roce 1990. Území bylo v osmdesátých letech určeno k rozšíření panelového jihozápadního města, tento záměr ovšem zmizel v propadlišti dějin spolu s centrálním plánováním.

Zůstala ale pod povrchem zavrtaná trasa metra, a tak díky skvělé dopravní dostupnosti byly myšlenky na novou městskou čtvrt na konci devadesátých let vzkříšeny. V území o rozloze 37,5 ha by podle urbanistické koncepce AHK mělo postupně najít domov až 10 000 obyvatel v domech různých architektů.

Hlavním urbanistickým prvkem projektu je plocha náměstí. Náměstí má dvě úrovně z důvodu konstrukce trasy metra. Kolem náměstí navrhujeme dva 6-ti podlažní domy.

Domy k náměstí přiléhají obchodními prostory, restauracemi a vstupy do kanceláří.

Z náměstí se rozbíhají hlavní pěší trasy do okolí – na západ do bytových čtvrtí, na východ podchodem směrem ke stávajícímu sídlišti Stodůlky, na sever do parku a k rozvojovým plochám severně od ulice Bessemerova.

Administrativní domy jsou „stroje“ – navenek je čitelná opakovatelnost, propojitelnost, univerzalita. Domy jsme uspořádali jako „H“ o dvou a třech nohách. Výjimku tvoří solitérní dům Siemens, který je poutačem celého areálu – krystal vyzvednutý nad okolní terén.
x987n6-ahk_zm_nam_01.jpgzue677-ahk_zm_nam_02.jpg901kgl-ahk_zm_nam_03.jpgfkgj2e-ahk_zm_nam_04.jpgq9vx9b-ahk_zm_nam_05.jpgpc3ikm-ahk_zm_nam_06.jpgcsqiwc-ahk_zm_nam_07.jpgx11w13-ahk_zm_nam_08.jpgrekjwd-ahk_zm_nam_09.jpg